
Czytelnia
Dzielę się z Tobą wiedzą i doświadczeniami, które zebrałam w trakcie własnych poszukiwań. Podziel się tymi tekstami z innymi rodzicami i nauczycielami swoich dzieci.

Zdolne Dziecko — Pierwsza Pomoc. Ebook dla rodziców zdolnych
Jeżeli szukasz jednego krótkiego poradnika dla rodzica zdolnego dziecka, to musisz koniecznie przeczytać poradnik Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci pt. “Zdolne dziecko — pierwsza pomoc”.

Czy warto startować w konkursach i olimpiadach?
Gdy szkoła zdaje sobie sprawę, że uczy się w niej uzdolnione dziecko, któremu wiedza szybko wchodzi do głowy, od razu pojawiają się hasła: konkurs i olimpiada. Wszak “szkoda talentu!” Jednak czy starty w konkursach i olimpiadach to właściwy sposób na kanalizację energii i uzdolnień dzieci? Dowiedz się, jakie są plusy i minusy udziału w konkursach wiedzy, aby wraz z dzieckiem lepiej podjąć decyzję, czy startować, czy dać sobie z nimi spokój.

6 typów zdolnych dzieci
Czy wiesz, że większość zdolnych i utalentowanych dzieci wcale nie wpisuje się w stereotyp prymusa? Poznaj 6 profili dzieci zdolnych, które już ponad 30 lat temu opisali amerykańscy badacze tematu zdolnych, George Betts i Maureen Neihart. Dowiedz się, czym rożnią się od siebie prymusi, twórczy kontestatorzy, kameleony, wyrzutki, podówjnie wyjątkowi i autonomiczni!

Jakie są dzieci zdolne i dlaczego bywa im trudno?
Poznaj 8 cech dzieci zdolnych, które mogą im sprawiać trudność w życiu. Uczą się szybko i z łatwością. Podchodzą do zadań po swojemu. Zadają dużo pytań i “zamęczają” ciekawością. W mig chwytają “trudne słowa” i mówią “jak dorośli”. Są wrażliwe na bodźce. Przeżywają emocje głęboko i intensywnie. Wierzą w prawdę i zasady. Są krytycznymi indywidualistami.

Jak zdiagnozować dziecko zdolne
Czy da się obiektywnie zdiagnozować uzdolnienia u dzieci? Gdzie w Polsce zdiagnozować dziecko zdolne? Jak znaleźć poradnię psychologiczno-pedagogiczną? Jak wygląda wizyta w poradni psychologiczno-pedagogicznej? Czym się różni opinia od orzeczenia? Na czym polega diagnoza uzdolnień w poradni psychologiczno-pedagogicznej? Czy diagnoza uzdolnień jest stresująca dla dziecka? Czego możesz się domagać na podstawie diagnozy z poradni?

5 typowych pułapek zagrażających zdolnym dzieciom
Poznaj pięć typowych pułapek rozwojowych, które zagrażają zdolnym: Chroniczna nuda, Wyobcowanie, Nadmierny perfekcjonizm, Brak strategii uczenia się, Syndrom Nieadekwatnych Osiągnięć Szkolnych (SNOS)

Jak reagować na uwagi nauczycieli?
“Uczeń spakował się w trakcie trwania lekcji. “ Być może też dostajesz na Librusie, czy innym e-dzienniku, podobne wiadomości od nauczycieli swojego dziecka. Na ogół brak w nich jakiegokolwiek call to action, więc wzbudzają konsternację: no spakował się, ale dlaczego mi pani o tym pisze? Przeczytaj, jak zareagować na takie uwagi i nie pozwól, by wywoływały w Tobie stres i poczucie winy.

Dzieci zdolne, czyli kto?
Jeśli uważasz, że każde dziecko jest zdolne, ten tekst jest dla Ciebie!
Każde dziecko jest w czymś zdolne, to nie ulega wątpliwości! Dlatego pewnie zastanawiasz się, o co tu chodzi — że niby co, tylko 15% dzieci jest zdolnych, a reszta nie?!
Istnieją jednak też dzieci, które rozwijają się intelektualnie szybciej, niż przewidują tabele. W polskiej literaturze pedagogicznej i psychologicznej, a także w aktach prawnych, określa się je terminem technicznym “dziecko zdolne”. Niestety, tym samym, zawłaszcza się słowo z potocznego języka, które przecież znaczy co innego niż przyspieszony rozwój intelektualny!
Przeglądaj według tagów
- podwójnie wyjątkowi
- dla początkujących
- szkoła
- autonomiczni uczniowie
- krajowy fundusz na rzecz dzieci
- recenzja
- neuroatypowość
- psychologia
- SNOS
- dzieci zdolne
- neuroróżnorodność
- diagnoza
- twórczy kontestatorzy
- wyrzutek
- kameleony
- olimpiady przedmiotowe
- gifted children
- prymus
- konkursy dla dzieci
- strategie uczenia się
- ppp
- przygotowanie do konkursów przedmiotowych
- ebook
- wyobcowanie zdolnych
- rodzicielstwo
- poradnia psychologiczno-pedagogiczna
- syndrom nieadekwatnych osiągnięć szkolnych
- nuda
- edukacja zdolnych
- poradnik