Zwiastun: Ruszamy z drugim sezonem podcastu Dzieci Zdolne!

W tym odcinku Julia Krysztofiak-Szopa zaprasza do drugiego sezonu podcastu "Dzieci Zdolne". W pierwszym sezonie podcastu Julia rozmawiała z ekspertami i innymi rodzicami o wyzwaniach i potrzebach zdolnych dzieci. W drugim sezonie Julia podzieli się swoją osobistą historią i doświadczeniami związanymi z wychowywaniem syna.

Posłuchaj na ulubionej platformie:


LISTA ODCINKÓW SEZONU 2:

  • Odcinek 1: Upierdliwe czy uzdolnione? Jak rozpoznać w dziecku nieprzeciętne zdolności poznawcze

  • Odcinek 2: "Mój bąbelek jest geniuszem”. W jakie pułapki stereotypów wpadają polscy rodzice?

  • Odcinek 3: Diagnoza dziecka zdolnego krok po kroku. Jak to wyglądało u nas i czy było warto?

  • Odcinek 4: Opinia z poradni w ręku. Jakie wsparcie wynegocjować dla zdolnego dziecka w szkole?

  • Odcinek 5: Supermoce i deficyty: czy zdolne dzieci we wszystkim muszą świetnie sobie radzić?

  • Odcinek 6: TUSy, czyli trening umiejętności społecznych. Genialny pomysł czy strata czasu?

  • Odcinek 7: A może to zespół Aspergera? O tym co łączy autyzm, ADHD i nieprzeciętny intelekt

  • Odcinek 8: Zdolne dziecko w labiryncie konkursów. Jak nie zgubić radości poznawania?

  • Odcinek 9: Zajęcia dodatkowe dla uzdolnionych dzieci: jak mądrze wybierać i nie przesadzać?

  • Odcinek 10: Gdzie szukać wsparcia dla zdolnego dziecka? Programy i organizacje, które warto znać

  • Odcinek 11: Szkoła, która daje skrzydła. Jak wybrać podstawówkę dla zdolnego dziecka?

  • Odcinek 12: Samotność, niepewność i perfekcjonizm u zdolnych dzieci. Po co budować w dzieciach odporność i wspierać samoocenę?


TRANSKRYPT NAGRANIA

Nazywam się Julia Krysztofiak-Szopa i jestem mamą bardzo uzdolnionego chłopca. Mój syn już od czwartego roku życia czytał i pisał, a od piątego zaczął z wielką pasją programować. Interesuje się językami, ewolucją, fizyką, kosmosem i teorią liczb. Z wielkim trudem natomiast przychodziło mu zrozumienie idei Fortnite’a czy fenomenu lodów Ekipa.

Witam Cię serdecznie w tej krótkiej zapowiedzi nowego sezonu Dzieci Zdolnych!

Bardzo możliwe, że nie znasz poprzedniego sezonu tego podcastu, dlatego pozwól, że Ci się przedstawię.

Wielu osobom wydaje się, że bycie rodzicem takiego dziecka to są po prostu same przyjemności i tylko zazdrościć. Jednak tak naprawdę, dziecko nieprzeciętnie zdolne mierzy się z własnymi gigantycznymi wyzwaniami, a przede wszystkim z trudną do ogarnięcia asynchronią rozwojową.

Bardzo często rodzice i nauczyciele takich dzieciaków są zagubieni, nie wiedzą zupełnie, jak na te wyjątkowe wyzwania i potrzeby zareagować. Ja sama też nie wiedziałam.

Jednak bardzo chciałam lepiej zrozumieć moje dziecko, aby po prostu umieć je mądrze wspierać. Dlatego w 2022 roku zaczęłam nagrywać moje rozmowy z ludźmi, którzy więcej na ten temat wiedzieli i tak właśnie powstał podcast „Dzieci Zdolne”.

Pierwsze 12 odcinków, to była moja pierwsza przygoda z mikrofonem i nagrywaniem podcastów. Męczyłam się okropnie z narzędziami, z dźwiękiem, z jakością, z promocją tego podcastu. Zależało mi jednak na tym, by jak najwięcej dowiedzieć się od ekspertów i innych rodziców o zdolnych dzieciach, i żeby od razu się tą wiedzą dzielić.

Pozyskiwanie rozmówców było chyba najtrudniejszym etapem planowania podcastu o zdolnych dzieciach. Nieliczni z ekspertów, do których pisałam, zgodzili się wystąpić. Dlatego tym bardziej doceniam i dziękuję moim rozmówcom!

Wśród najpopularniejszych odcinków poprzedniego sezonu znalazły się rozmowy z Marią Mach z Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci oraz psychologiem, profesorem Marcinem Zajenkowskim. Gorąco zachęcam do ich odsłuchania, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście!

Listę wszystkich odcinków znajdziecie na stronie [www.dziecizdolne.pl](http://www.dziecizdolne.pl) - serdecznie Was tam zapraszam!

Od ostatniej rozmowy minęło ponad pół roku i niektórzy z Was pytają mnie, co się dzieje z podcastem „Dzieci Zdolne”. Cóż, mam dla Was dobrą wiadomość – wracam z drugim sezonem!

Po półrocznej przerwie zebrałam siły i pomysły na kolejne odcinki.

Tym razem jednak chcę podejść do podcastu trochę inaczej. W pierwszym sezonie skupiałam się głównie na rozmowach z ekspertami i innymi rodzicami. Tym razem to ja podzielę się z Wami swoją osobistą historią i doświadczeniami związanymi z wychowywaniem niezwykle zdolnego dziecka. Ten drugi sezon będzie zapisem mojej rodzicielskiej podróży, pod hasłem “Zrozumieć, aby wspierać”.

Przez ostatnie lata wiele się nauczyłam jako mama i orędowniczka potrzeb mojego syna. Poruszymy więc wiele zagadnień związanych z wychowaniem zdolnego dziecka, które okazały się istotne na mojej drodze.

Przyjrzymy się bliżej kwestii rozpoznawania uzdolnień, diagnozy w poradni psychologiczno-pedagogicznej, wyboru odpowiedniego przedszkola i szkoły podstawowej. Pogadamy o tym, jak wybierać i dobierać zajęcia dodatkowe, oraz jakimi narzędziami radzić sobie z trudnościami emocjonalnymi i społecznymi zdolnych dzieci.

Nie zabraknie tematów mało popularnych. Na przykład o stereotypach i mitach o zdolnych, w jakie wierzymy. Albo o podobieństwach w funkcjonowaniu dzieci w spektrum autyzmu oraz dzieci nieprzeciętnie uzdolnionych. Porozmawiamy o neuroróżnorodności i dzieciakach podwójnie wyjątkowych. Poruszymy kwestie samotności, perfekcjonizmu i braku wiary w siebie, z jakimi często zmagają się młode talenty.

Mam nadzieję, że ta podróż pełna konkretnych porad, ale też głębokich refleksji, pomoże Wam lepiej zrozumieć i wspierać Wasze wyjątkowe dzieci!

Na koniec chcę Wam powiedzieć, że ten podcast to dla mnie przede wszystkim misja i praca z potrzeby serca i potrzeby dzielenia się wiedzą. Jednak mimo to ja bardzo potrzebuję od Was motywacji! Otóż ogromnie motywują mnie nowe subskrypcje, lajki i komentarze.

Dlatego proszę, dajcie znać że jesteście ze mną - zostawcie kciuka w górę, gwiazdki, komentarz, podzielcie się odcinkiem w social mediach. Każdy Wasz ślad obecności dodaje mi sił i przekonania, że to co robię daje komuś wartość.

Jeśli więc możesz już dziś zasubskrybować ten podcast, lub kanał - jeśli słuchasz go na Youtubie, - to zrób to, dodaj mnie do obserwowanych. Zostaw mi jakiś komentarz, może być nawet głupie emoji :) Dla Ciebie to jedno kliknięcie, a dla mnie bardzo wiele znaczy!

Tej jesieni i zimy postaram się, aby nowy odcinek czekał na Was w co drugą sobotę rano - w sam raz do przesłuchania na porannym spacerze z psem 🙂

Do usłyszenia!

Previous
Previous

Upierdliwe czy uzdolnione? Jak rozpoznać zdolne dziecko

Next
Next

Odcinek #12: Czy przeceniając inteligencję u dzieci hodujemy małych narcyzów?